KAYIP KAÇAKLARI SIFIRLAYACAĞIZ!

KAYIP KAÇAKLARI SIFIRLAYACAĞIZ!

Gaziantep’te COVID-19 sebebiyle karantinada olan, pozitif vakalarla teması bulunan fakat toplu taşıma kullanmak isteyen vatandaşlara karşı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yeni bir sistem geliştirdi. Sağlık Bakanlığı’nın sistemi ile entegre edilen yeni sistemde pozitif vakaların ve temaslıların toplu taşıma kullanmaları engellenecek. Sistem ile kayıp kaçakların önüne geçilebileceğini belirten Vali Davut Gül, “Geliştirilen sistemle kayıp kaçakları sıfırlayacağız” dedi.

Korona virüs salgınına karşı alınan tedbirlere ek olarak Gaziantep’te yeni bir sistem geliştirildi. COVID-19 testi pozitif çıkıp karantinada olan, pozitif vakalarla teması bulunan şüpheli vatandaşlardan toplu taşıma kullanmak isteyenler engellenecek. Gaziantep Valisi Davut Gül’ün fikir babalığını üstlendiği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından imzalanan protokol ile uygulanacak olan yeni sistem, basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıda konuşan Vali Davut Gül, “Pozitif vakalar tespit edildikten sonra bu vakaların temaslıları da tespit ediliyor. Temaslıların da 14 gün evden çıkmamaları için çalışma yürütüyoruz. 14 gün süre için de ihtiyaçları karşılanıyor. Fakat buna rağmen karantinada olup kendini iyi hisseden kişiler zaman zaman sokağa çıkıyorlar, başka ihtiyaçları için evden çıkıyorlar” dedi.

SİSTEM İLE BİRLİKTE RİSKİ SIFIRLAMIŞ OLACAĞIZ

Temaslıların sokağa çıkmaları halinde toplu taşımanın güvenliğini azaltmaması için sistem geliştirildiğini aktaran Vali Gül, “Sokağa çıkarlarsa toplu taşıma araçlarını kullanmamaları için daha önce büyükşehir belediyemiz öncülüğünde 150 araç ayarlanmıştı. Buna rağmen kayıp kaçak oluyor. Bu sistemle bunu sıfırlayacağız. Gaziantepkart kullanan 600 bin vatandaşımız var. Hepsine bu sistem yüklenecek. Toplu taşımayı kullanmak istediğinde kart toplu taşımada geçmeyecek. Bu kişiler başka birinin kartını kullanamayacak, para zaten geçmiyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada gerçekten akıllı şehirlerin altyapısını güçlendirdi. Türkiye’de paranın geçmediği toplu taşıma başka ilde yok. Bu sistem ile birlikte riski sıfırlamış olacağız” dedi.

KÜRESEL SORUNA YERLİ YAZILIM İLE ÇÖZÜM

Basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Cumhurbaşkanımız liderliğinde Akıllı şehir himayesine alınmıştık. Bir sorunu teknolojik altyapı ile çözebiliyorsanız şehri akıllı hale getirmişsinizdir. Valimiz koordinasyonuyla bütün büyükşehirlerden pozitif ayrıştık. Özellikle filyasyon ve sıkı takip sayesinde vaka sayılarında Türkiye ortalamalarının altına indik. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak alanda yerli yazılımı kullanacağız, bu küresel sorunu çözmek için çabalayacağız” dedi.

TOPLU TAŞIMADAKİ RİSKİ AZALTMAMIZ GEREKİYOR

Yaklaşık 4 yıl önce Türkiye’nin en iyi akıllı ulaşım altyapısını oluşturduklarını aktaran Başkan Şahin, “600 bin kişi bu uygulamayı indirdi. Şu anda en iyi çalışan akıllı ulaşım çalışmaları bizde. Akıllı ulaşım altyapılarımız uygun olunca Valimizin talimatları ve takibiyle Sağlık Bakanlığı’nın HES kodunun buraya entegre edilmesi gerekiyordu. Geçen hafta Ankara’da bakanlığımız ile görüştük. Büyükşehirler arasında bu çalışmayı yapan ilk Gaziantep Büyükşehir Belediyesi oldu. Filyasyonda olması gereken, temaslıların, evde olması gerekenler toplu taşımaya binmek isterse sistem onu durduracak. Dolayısıyla toplu taşımada, maskeye, dezenfekteye dikkat ediyoruz. Bir tane şüpheli veya temaslı, filyasyonda olması gereken kişi toplu taşımaya bindiği zaman bütün yolcuları şüpheli ve temaslı hale getirebiliyor. Buna müsaade edemeyiz. Bu protokol ile kim temaslı durduracak sistemi oluşturuyoruz. Toplu taşımadaki riski azaltmamız gerekiyor. Küresel sorunla ulusal bir mücadele yapmamız gerekirken, yerel olarak da bizim valiliğimiz başkanlığında bu koordinasyonu sağlamamız büyük bir başlangıç oldu. Yerli yazılım altyapımız bu büyük sorunu çözmede elimizi kuvvetlendirecek” şeklinde konuştu.

İKİ SİSTEMİ BİRBİRİNE ENTEGRE EDECEĞİZ

Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Mete Deniz, geliştirdikleri sistemi kamuoyu ile paylaşarak, “Pandeminin başladığı günden bu yana Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı olarak birçok altyapı geliştirdik. Özellikle teknolojinin pandemiyle mücadelede kullanılması açısından hazırladığımız altyapılar Valilik koordinasyonunda hızlı bir şekilde hayata geçirildi. Hem yardımların dağıtılması hem de izolasyonda bulunan vatandaşların takibi açısından ciddi bir sistem geliştirdik. Sağlık Bakanlığı ile imzalamış olduğumuz protokol sayesinde sistemleri entegre çalışmalarında sona geldik. Bu kapsamda özellikle Covid-19 hastalarının ve temaslıların toplu taşımayı kullanmaları noktasında Sağlık Bakanlığı’na bilgilendirme yapılabilecek. Özellikle toplu taşımayı vatandaşların daha güvenli kullanabileceği bir hale getireceğiz. Devamında kamu kuruluşlarında vatandaşların seri bir şekilde giriş-çıkışlarını sağlamak adına HES kodlarının kontrolü yapılabilecek. Kovid-19 ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı ile çok ciddi bir sistemi hayata geçirmiş olacağız. Öncelikle kişiselleştirilmiş kartları sisteme dahil edeceğiz. İkinci aşamada da anonim kartlar için çalışma yürüteceğiz” ifadelerini kaydetti. (NEVRE SARAÇ)

25.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin