İŞ BİRLİĞİ İMZASI ATILDI

İŞ BİRLİĞİ İMZASI ATILDI

Gaziantep Makine ve Metal Sanayiinin Dönüşümü Kapsamında Yerinde Analiz Çalışması ve Strateji Belgesi Hazırlanması Projesi, imzalanan protokol ile hayata geçiyor. Valilik binasında imzalanan protokole ilişkin GSO Başkanı Adnan Ünverdi, “Gaziantep’te makine metal sektörünün hareket kabiliyetinin tespiti ve bu yönlendirilmesi anlamında çok önemli bir projeye imza atacağız. İnanıyorum ki Gaziantep makine metal sektöründe de savunma sanayisi iş birliği içerisinde kendini geliştirecektir. İleriye dönük olarak da daha katma değerli mal üretmede öne çıkacaktır” dedi.

Gaziantep Makine ve Metal Sanayiinin Dönüşümü Kapsamında Yerinde Analiz Çalışması ve Strateji Belgesi Hazırlanması Projesi için Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Savunma Sanayii Başkanlığı, STM Genel Müdürlüğü, Gaziantep Sanayi Odası ve İpekyolu Kalkınma Ajansı arasında protokol imzalandı. Valilik binasında yapılan protokol imza törenine, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Harun Çelik, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz katıldı.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETİLMESİNİ İSTİYORUZ

Törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Savunma sanayisinin birçok firması TEKNOFEST’in paydaşları. STM de TEKNOFEST’e çok ciddi katkılar sundu. Teknofest şehirlerde yapıldığında bu şehirde kalıcı eserler de bırakıyor. Gaziantep zaten üreten şehir. Katma değeri yüksek ürünler üretilmesini istiyoruz. Bu protokol ile teknolojik ürünler üretilecek ve üretilen teknolojik ürünler de milli teknoloji hamlesinin bir parçası olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum, protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

DAHA GÜÇLÜ SANAYİ ALTYAPISI BİZİ BEKLİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tarihe tanıklık edildiğine dikkat çekerek, “TEKNOFEST aslında bir festival değil bir paradigma dönüşümü. Tam bağımsız Türkiye’de teknoloji açığını gidermek için insana başta olmak üzere bu alanlara güçlü bir yatırım yapmak gerekiyor. O yüzden Gaziantep’te Teknofest yapılacağı kesinleşince Sayın valimiz önderliğinde çok ciddi çalışmalar yapıldı ve savunma sanayisi bizim için en önemli kısımdı. 1970’li yıllarda örnek makine sanayi kurmuş bir şehiriz ama yeni dünyada hem yerli yazılım hem dijital sanayisi gibi başka bir dönem var. Rekabeti yönetmemiz için sanayimizi katma değeri üreten yüksek teknolojiye geçen sanayi alt yapısına dönüştürmemiz gerekiyor. Burada da en önemli gücümüz savunma sanayisi. Bir başarı hikayesi var. Gaziantep’te de bu potansiyel var. Bu protokol ile önümüzdeki süreçte bizi çok daha güçlü sanayi altyapısı bekliyor” dedi.

BİLİM VE ALTYAPI DANIŞMANLIĞI YÜRÜTECEK

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Harun Çelik, protokol töreninde yaptığı konuşmada, “Savunma sanayisinin güzide şirketlerinden bir tanesi olan STM, ekositem içerisinde dinamik bir şirketimizdir. Dünyada 100 şirket arasına girebilen savunma sanayisi alanında değerli bir şirketimizdir. Bu şirketimiz yalnızca teknoloji olarak değil bilim ve alt yapı olarak da danışmanlık faaliyetleri yürütmektedir. Bununla ilgili olarak bir protokol hazırladılar. Gaziantep’te metal ve makine sektörlerinde çalışan paydaşlarımızın nasıl savunma sanayisine entegre olabilir, Gaziantep’imize nasıl katkı sağlayabiliriz diye bu protokolümüzü imzalıyoruz. Bir hazırlık çalışması yapılacak” ifadelerine yer verdi.

FİRMALAR İNCELENECEK, YAPILACAKLAR ANALİZ EDİLECEK

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “STM olarak en büyük motivasyonumuz yaptığımız projelerde sadece tek başımıza değil Türkiye’deki bütün savunma sanayisi ekosistemini beraber yanımıza alarak özellikle ihracat odaklı faaliyetlerde bulunmak. Bugün imzalayacağımız protokol ile Gaziantep’in lokomotif sektörlerinden olan metal ve makine sanayisindeki firmalarımızın STM tarafından incelenmesi ve hep birlikte yapılacak çalışmalarda belirli bir yol haritası çıkartılması, yapılan ürünlerin ve faaliyetlerin savunma sanayisinde nasıl kullanılabileceğine yönelik değerlendirmelerde bulunması ve bununla kalmayıp farklı sektörlerde nasıl ilerleyebiliriz şeklinde analizler sunulacak” şeklinde konuştu.

MAKİNE METAL VE SAVUNMA SANAYİSİ KENDİNİ GELİŞTİRECEK

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, törende yaptığı açıklamada, “Sanayi şehri Gaziantep üretmeye devam ediyor. 155 çeşit mal üreten Gaziantep’te alanı biraz daha genişletmek, daha rekabetçi şehir haline gelmek ve katma değeri yüksek mal üretmek anlamında bugün bir protokol imzalayacağız. İKA, STM, Gaziantep Valiliği ve GSO ile beraber yapacağımız proje ile Gaziantep’te makine metal sektörünün hareket kabiliyetinin tespiti ve bu yönlendirilmesi anlamında çok önemli bir projeye imza atacağız. İnanıyorum ki Gaziantep makine metal sektöründe de savunma sanayisi iş birliği içerisinde kendini geliştirecektir. İleriye dönük olarak da daha katma değerli mal üretmede öne çıkacaktır. Bunun Konya ve Kayseri’de yaşanmış örnekleri var” dedi.

İTHAL EDİLEN MALLAR GAZİANTEP'TE ÜRETİLECEK

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, "Ülkemizin başlattığı milli teknoloji hamlesi kapsamında bugün Gaziantep makine metal sanayimizin günümüz rekabet koşulları içerisinde ihtiyaç duyduğu stratejik teknolojik dijital dönüşüm sürecinin başlangıcı sayılabilecek işbirliğinin protokolünü imzaladık. Bu kapsamda savunma sanayi başkanlığımızın iştirakçi kuruluşlarından STM firmamız ve ajansımız işbirliğinde Gaziantep Sanayi Odasının da katılımıyla bir işbirliği protokolü imzaladık. Bu protokol kapsamında hedefimiz ülkemizin ikame ettiği özellikle ithal ettiği malların Gaziantep'te üretilmesidir. Bu nedenle teknoloji hamlesine katkı sağlanması amacıyla Gaziantep makine metal sanayimizdeki bütün firmalarımızın dönüşümlerinin sağlanması hedeflenmektedir” dedi. (ASLI EMEKTAR)

 

25.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin