HES KODU İLE ULAŞIMDA SİSTEME KAYIT İÇİN SON GÜN YARIN

HES KODU İLE ULAŞIMDA SİSTEME KAYIT İÇİN SON GÜN YARIN

Sağlık Bakanlığı’nın HES kodu web servisinin Gaziantep’e sağlanması adına imzalanan protokol sonucu HES kodu sistemi toplu taşıma araçlarında da uygulanmaya başladı. Vatandaşların sisteme HES kodu ve ulaşım kartı bilgileri ile 17 Ekim’e kadar kayıt yaptırmaları gerekiyor. Sisteme kayıt yaptırmayan vatandaşların katları bloke edilecek.

Gaziantep’te kent genelindeki tüm toplu ulaşım araçlarında, vatandaşların sağlığını korumak amacıyla HES kodu uygulamasına geçildi. Kod ile kamu kurum kuruluşlara girişin ardından ilk olarak Gaziantep’te kullanılmaya başlanan ulaşımda HES kodu uygulaması için vatandaşların sistem üzerinden HES kodu, kimlik bilgileri ve ulaşım kart bilgileri ile kayıt yaptırması gerekiyor. Vatandaşlar hes.gaziulas.com adresinden 17 Ekim tarihine kadar sisteme kayıt yaptırmazsa kartlar kullanım dışı kalacak.

SİSTEME KAYIT YAPTIRIN

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sistemin tanıtımına ilişkin yaptığı açıklamada, “81 ilde uygulanmaya çalışılan önemli projeyi gerçekleştirmiş bir ekibiz. Valimiz bu işin başında hangi birim ne yapacak diye koordinasyona öncülük etti. En önemli kısım büyükşehirlerde toplu taşıma idi. Gaziantep’te yaklaşık 600 bin kişi toplu taşımayı kullanıyor. 2 Milyonluk şehirde bir buçuk milyon bu sistemin uygulamalarını aktif olarak kullanıyor. Bu sistem bize genelgeye göre toplu taşımaya binerken filyasyonda, şüpheli veya pozitif vakalar toplu taşımaya binemeyecek. Sağlık Bakanlığı ile Gaziantepkart sistemimizin entegrasyonunu çalıştık, protokol imzaladık. Çalışmalar neticesinde Türkiye’de ilk kez Gaziantep’te uygulanıyor. Kişiyi, toplumu, otobüse binen vatandaşı korumamız lazım. Bunu yaparken de şehri akıllı ulaşım altyapısını uyguladık. Akıllı şehir bize güvenli şehri de getiriyor. Çok hızlı bir şekilde sisteme kayıtların yapılmasını vatandaşlarımızdan istiyoruz” ifadelerine yer verdi. (TÜLAY KARA)

15.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin