GÖÇ KONGRESİ TAMAMLANDI

GÖÇ KONGRESİ TAMAMLANDI

Gaziantep Üniversitesi tarafından 24 ülkeden 258 akademisyen ve araştırmacının katılımıyla gerçekleştirilen Dünya Göç ve Mülteci Kongresi sona erdi. Kongrenin sonuç bildirgesini basın mensupları ile paylaşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Umuyorum ki, bu 4 günlük süreç içerisinde yurt dışından gelen tüm akademisyenlerin de gönül birliğiyle desteklediği bu kongremizde Türkiye’nin doğru anlatılması ve doğru algı üretilmesi açısından büyük bir katkı sağlamıştır” dedi.

Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde 24 ülkeden 258 akademisyenin katılımıyla yapılan Dünya Göç ve Mülteci Kongresi tamamlandı. Sonuç bildirgesini basın mensupları ile paylaşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak hazırlanan bildirge dünya kamuoyuyla paylaşılacak. Ülkemiz bir taraftan sınır ötesi operasyonlar yapıp güvenlikli alanlar oluştururken, sahada terörü temizlerken, diğer taraftan üniversitemiz başta olmak üzere Türkiye’nin kurumları sınır ötesinde yaşanabilir alanlar oluşturmakta ve aynı zamanda yaptıklarımızı da doğru bir şekilde kamuoyuyla paylaşmaktadır. Bu kapsamda düzenlediğimiz ve dünyanın 24 ülkesinden, yüzün üzerindeki üniversiteden gelen 258 bilim insanı ve akademisyenin katılımıyla gerçekleşen Dünya Mülteci ve Göç Kongresi’ne ev sahipliği yapan üniversitemiz bu yolla önemli bir görevi başarıyla yerine getirmiştir. Umuyorum ki, bu 4 günlük süreç içerisinde yurt dışından gelen tüm akademisyenlerin de gönül birliğiyle desteklediği bu kongremizde Türkiye’nin doğru anlatılması ve doğru algı üretilmesi açısından büyük bir katkı sağlamıştır” ifadelerine yer verdi.

EĞİTİM TOPLUMUN BAŞARISI DEMEK

Kongre Başkanı ve Global Sağlık Araştırma ve Çözümleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Adnan Hammad ise sonuç bildirgesine ilişkin, “Gaziantep çok hoşgörülü ve herkesi iyi karşılayan bir kent. Gaziantep Üniversitesi’nin bu alandaki zihin açıcı yaklaşımları da dikkate değer. Buraya 24 ülkeden geldik. Kongreye katılanların hepsi, çok önemli üniversitelerden akademisyenler, bilim adamlarıydı. Johns Hopkins Üniversitesi’nden Wright State Üniversitesi’ne kadar geniş bir dağılımdaydı. Kanada’daki Trent Üniversitesi’nden, Beyrut’taki Amerikan Üniversitesi’ne kadar geniş bir çerçeve. Bu konferansın hazırlayıcıları aynı zamanda hükümet ve hükümet dışı kuruluşlardan da oluşmaktaydı. Aynı zamanda göçmenlerin ve mültecilerin yaşadığı zorlukları dile getirmesi için çok önemliydi. Sadece Gaziantep ve Türkiye değil bütün dünyadaki zorlukları dile getirmek için önemliydi. Bu konferansın ortaya çıkan sonuçları çok önemliydi. Bugün medyayla paylaşmak istediğim çok önemli şey; Gaziantep’te yaşayan çok önemli oranda Suriyeli öğrenciye eğitim vermekte. Bu konuda hem Gaziantep Üniversitesi’ni hem diğer eğitim kurumlarını özellikle de çocukların eğitimi konusunda cesaretlendirmek istiyorum. Bizim başka bir kuşak daha kaybetmeye zamanımız yok. Bunu yapmamamız gerekiyor. Bu çocuklar aynı zamanda kendi aileleri ve toplumlarına ulaşmamızda çok önemli kaynak noktaları bunları kaybetmememiz gerekiyor. Eğitim aynı zamanda başarı, süreklilik ve toplumun başarısı anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

SORUNUN DEĞİL ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLUNMALI

Rektör Gür, sonuç bildirgesine ilişkin ise şu bilgilere değindi; “Göç tüm insanlığın meselesidir. İnsan onuruna uygun bir yaşamın inşası, göçe dair politikaların tüm paydaşların katılımıyla, tüm dünya ülkelerinin etik ve ahlaki sorumluluk almasına bağlıdır. Bugün mazlum milletler dünyadaki güç mücadelesi nedeniyle yaşadıkları yerden zorunlu göç yollarına düşmektedirler. Gelecekte zorunlu göçün olmadığı, insanların serbestçe dolaşabildiği bir dünyayı birlikte kurma temennisi dile getirilmiştir.  Bu kongrede tartışılan tüm başlıklar tek bir çağrıyı yinelemiştir:  Bireysel ve toplumsal düzeyde sorunun değil, çözümün parçası olmak için çaba sarf edilmelidir”. (TÜLAY KARA)

 

18.10.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin