GAZİANTEP YATIRIMLARLA BÜYÜYOR

GAZİANTEP YATIRIMLARLA BÜYÜYOR

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak gazetemizi ziyaret etti. Milletvekili Bakbak, ziyaretinde 2021 Gaziantep eğitim, sağlık, spor yatırımlarından, pandemi sürecine kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. En önemsediği konunun sulama projeleri olduğunu belirten Milletvekili Bakbak, “ Gaziantep üretmeyi, üretimi ihracata çevirmeyi biliyor” dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kızılaslan, Çağdaş Gazeteciler Derneği Şube Başkanı Aslı Emektar, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Süleyman Bademoğlu ve Detail Haber Sahibi Furkan Gökşen’i ziyaret etti. Milletvekili Bakbak, ziyareti kapsamında Gaziantep yatırımlarına ve çalışmalarına ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

GAZİANTEP İÇİN PARA BASILACAK

Milletvekili Bakbak, Gazilik unvanının verilişinin ve Gaziantep’in kurtuluşunun 100.yılına girildiğine dikkat çekerek, “Gaziantep’in kurtuluşunun 100.yılına girdik. Bunun için de özel para basılacak. Ayrıca 8 Şubat Gaziantep’e gazilik unvanının verildiği günde mecliste programımız olacak. Gaziantep çok özel bir şehir. Türkiye’nin kurtuluş mücadelesini ateşleyen bir şehir. Kadınıyla erkeğiyle çocuğuyla verilmiş çok ciddi bir mücadele var. Ellerine baltalarını alıp ‘Burada erkek yok mu’ diyerek Düztepe yokuşundan inen kadınların olduğu, açlıkla yoklukla mücadelenin bulunduğu bir kurtuluş destanı yazıldı. Bugün olsa bu şehir yine aynı mücadeleyi verir. Gaziantep halkı meydana gitmeyi sevmez, fakat 15 Temmuz’da meydan dolup taşmıştı” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ OLARAK EN DÜZENLİ ÇALIŞTIĞIMIZ DÖNEMDEYİZ

Gaziantep’in milletvekilleri ile 2021 yatırımları adına bakanlıklara yılmadan ziyaret gerçekleştirdiklerini aktaran Milletvekili Bakbak, “Milletvekili arkadaşlarımızla beraber en düzenli çalıştığımız dönemi yaşıyoruz. Tüm vekil arkadaşlarımızla beraber her hafta bir toplantı yapıyoruz. Gaziantep’in sorunlarını yazıp önümüze alıyoruz. Bakanların çalışma takvimlerine göre takip edeceğimiz konuları oluşturuyoruz. Bakanlarımızdan randevu talep ediyoruz, toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Hangi bakanlıkla ilgili, ne talebimiz varsa bakanımıza iletiyoruz. 2 ay sonra aynı bakana sıra geldiğinde talep ettiğimiz fakat henüz gerçekleşmemiş hangi yatırım varsa bıkmadan usanmadan yeniden istiyoruz. Taleplerimizin gerçekleşip gerçekleşmediğini de takip ediyoruz” dedi.

BAKANLIKLARA TALEPLER İLETİLİYOR

Kentin taleplerini tek ses olarak ilettiklerini vurgulayan Bakbak, “Milletvekili arkadaşlarımızla çok güzel bir birlikteliğimiz var. Bütün vekillerimizin dili aynı, talebi aynı. Bütün vekillerimizin aynı talepte olması bakanlık tarafından da olumlu dönüş almamızı sağlıyor. Milletvekilleri olarak bakanlıkları yatırımlara ne kadar ihtiyacımız olduğunu da göstermiş oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ TİRYAKİ VE EKİBİNİN ÇABASI BÜYÜK

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki ve ekibinin pandemi sürecindeki çalışmalarını değerlendiren Milletvekili Bakbak, “Sağlık müdürümüz göreve başladığı sürecin akabinde kadrosunu yenilemek için büyük çaba sarf etti. Ekibi en iyi isimlerden kurmaya çalıştı. Yeniden bir düzen kuruldu. Pandemi süreci olmasına rağmen düzen oluşturuldu. Ambulans geldi, yenilerini isteyeceğiz. Hastanelerin yapımı sürecini takip ediyor. Korona virüste Gaziantep’te ciddi bir düşüş sağlandı. Bu düşüş hem İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki’nin hem de sağlık çalışanlarımızın çabası ve vatandaşımızın emeği sonucu oluştu” dedi.

ÖZKEÇECİ İLE DEVAM, İSABETLİ KARAR OLDU

AK Parti İl Kongresine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakbak, “Mevcut İl Başkanımız M. Eyup Özkeçeci ile yeniden yola devam edilecek. İsabetli bir karar oldu. Başkanımızın kentteki başarısı parti yönetimi tarafından da görülen bir durumdu. Bu sebeple partimizi ve kentimizi yukarıya taşıyacak olan isimle devam kararı alınmış oldu. İl Kongremize Cumhurbaşkanımızın da katılımını bekliyoruz, fakat henüz tarih netleşmedi” ifadelerine yer verdi.

HIZLI TREN EKONOMİYE DE KATKI SUNACAK

Gaziantep’in hızlı tren projesine ihtiyacını dile getiren Milletvekili Bakbak, “Hızlı tren 2011 yılından beri takip ettiğimiz bir konuydu, seçim yatırımlarımızdan biriydi. Hızlı tren, İstanbul, Ankara, Konya, Adana, Gaziantep’ten Şanlıurfa ve Kahramanmaraş bağlantısı olan yatırımımızdı. Bu proje yük taşımamız açısından çok önemli. Mersin limanına ulaşmamızı sağlayacak. Metro Gaziantep’in bir ihtiyacı olmazsa olmazı haline geldi. Şehri merkezinde nüfus yoğunluğumuz yüksek. Bu durum trafik açısından ihtiyaç doğuruyor” dedi.

2053’E KADAR SU PROBLEMİ OLMAYACAK

DÜZBAĞ içme Suyu İsale Hattı Projesi ile kentin su probleminin uzun yıllar olmayacağını aktaran Bakbak, “Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı tamamlanan projelerimiz arasında yer alıyor. İstanbul ve Ankara’da su ile ilgili değerlendirmeler oluyor, bu illerde kayıp kaçaklar düzenlenemiyor. Düzbağ projesi, 103 kilometre ishale hattı olan bir projeydi. 2 arabanın karşılıklı gidiş gelişi kadar geniş çapa sahip olan borularla yapılan zor bir işti. Gaziantep olarak 2053 yılına kadar su problemini çözmüş olduk” dedi.

PROJE ONAYLADI, ELEKTRİK ÜCRETİ DÜŞECEK

Nizip’te suyu pompalamak için ciddi elektrik gideri bulunduğunu belirten Bakbak, “5 megavat GES Projemiz onaylandı. Çiftçimiz artık elektrik parasını daha düşük ödeyecek. Sulama projeleri benim açımdan önümüzdeki dönemin en önemli projelerini oluşturuyor. Kılavuzlu Barajı’nın Kahramanmaraş ve Gaziantep ödemeleri yeni geldi. Barajın ana kanalları yapılmış, yan bağlantı hatları bekliyordu. Doğanpınar ve Kayacık Projelerinin yarısı Kahramanmaraş yarısı Gaziantep sulaması için kullanılacak. Bu projeler bizim için çok kıymetli çünkü biber, nar, nane ve meyvelerimiz o bölgede yetişiyor. Meyve üretimimiz sulama ile birlikte arttı. Artık kurutulmuş meyve ihraç etmeye başladık. Son ihracat rakamlarında tarımsal ürün ihracatında yüzde 20’nin üzerinde artış gördük. Yapılan projeler ile birlikte ekilen alanımız da 3 kat arttı. Ürün üretildiği zaman Gaziantep bunu çevirebilecek, işleyebilecek kapasiteye sahip. Üretimi ihracata çeviriyoruz. TBMM Bütçe görüşmelerinde bu yıl sulama projelerine daha yüksek bütçe ayrıldı. Gelen ödenekle Kılavuzlu Barajı’nda da gördük. Bu sulama projeleri ile fıstığımız, biberimiz, sarımsağımız, zeytinimiz, narımız, nanemizin ünü ülkeye yayıldı. Nar pekmezimiz tescillendi. Fıstık ve zeytin adına enstitülerimizin desteği çok önemli” dedi.

AMANOS TÜNELİ BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ

Amanos Tüneli’nin kent için çok kıymetli olduğuna vurgu yapan Bakbak, “Amanos Tüneli güzergahı endüstri bölgesi, Şahinbey- Polateli bölgemiz. Tünel tamamlandığında 80 km yol kısalacak. Türkiye’nin en uzun tüneli olacak. Sadece Gaziantep değil, Doğu Anadolu için mükemmel bir proje. Gaziantep’i ve bölgeyi, Dörtyol- İskenderun limanlarına ulaştıracak. Sanayi ve ihracat şehriyiz, pandemi sürecini çok iyi yönettik. Pandemide Gaziantep üretimi devam etti. Maske üretimini gerçekleştirerek ülkeye ve dünyaya ihraç ettik. Gıda güvenliği ve kendi kendine yetebilme anlamında da Gaziantep çok büyük bir yük yüklendi aslında. Makarna imalat ve ihracatının yanı sıra hububat ürünlerinin ihracatında Gaziantep elinden gelenin fazlasını yaptı” dedi.

ŞEHİR HASTANESİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TAKİBİNDE

Gaziantep’in sağlık yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Milletvekili Bakbak, “Şehir hastanemiz ve hastanemize ulaşım önemli. Bu hattın üniversite bağlantıları ayrıca önemli. Bu anlamda projenin şehir alanlarıyla birlikte çok iyi yönetilmesi gerekiyor. Şehir Hastanesi’ni Cumhurbaşkanımız çok yakından takip ediyor. Firmalar arasındaki anlaşmazlıklar ortadan kalktığında hızla tamamlanmış olacak” dedi.

HASTANE İHALELERİ YAPILACAK

Kente yapımına başlanacak hastane binalarına ilişkin konuşan Bakbak, “25 Aralık Devlet Hastanemizin 308 yatak kapasiteli yeni binasının ihalesi yapılacak. Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin projesi tamamlandı, ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. OFM’nin karşı kısmında bir arazi Şehitkamil tarafından bakanımıza sunuldu. O bölgeye de bir hastane yapılacak. Bizim hastaneye ihtiyacımız vardı. Şehir Hastanemiz de tamamlandıktan sonra bu yükü daha iyi taşırız. Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi pandemi sürecinde büyük bir sorumluluk aldı. Hastaneyi tam zamanında açmışız. Korona virüs hastalarının en yoğun tedavi edildiği hastane oldu. Özel hastaneler ile birlikte el birliğiyle şehri geleceğe taşıyoruz” dedi.

EĞİTİMDE EKİP ÇALIŞMASI VAR

Kent genelindeki eğitim yatırımlarının önemine dikkat çeken Milletvekili Bakbak, “Gaziantep büyük bir şehir. Eğitim için 93 okulun yapımı devam ediyor. Valimiz bu konunun takibiyle bizzat ilgileniyor. 100.yılda 100 okul demiştik, 50 okul anlaşması yapıldı, 50 okul talebimiz daha var. Bakanımız da bu konuda bize ciddi miktarda ödenek gönderdi. Yarım kalan inşaatların tamamlanması bu ödenekle sağlanacak. 60 bin tablet dağıtımı yalnızca Gaziantep’te yapıldı. Büyükşehir Belediyemiz, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyelerimiz ile Organize Sanayi Bölgemiz büyük destek sağladılar. Gaziantep’te çok iyi bir ekip çalışması var” ifadelerine yer verdi.

127 MİLYONLUK DESTEK VERİLDİ

Bakanlıkların Gaziantep’i ayrıcalıklı tuttuğuna değinen Milletvekili Bakbak, “Spor salonlarımız ve yüzme havuzumuza bakanlık, 127 Milyon TL’lik destek sundu. Gaziantep’in her ilçesinde spor salonu ve yüzme havuzumuz var. Sosyal tesislerimizde çocuklarımızın geleceği şekilleniyor. Teknoloji tasarım atölyelerimiz hayalini kurduğumuz türden atölyeler. Uzaktan eğitimle dersler yürütülse de çocuklarımızın geri kalmaması için bütün imkanlar sağlanıyor” dedi. (NEVRE DUMAN)

10.01.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin