GAZİANTEP BAYRAMDA  DOLDU TAŞTI

GAZİANTEP BAYRAMDA DOLDU TAŞTI

Gastronomi kenti Gaziantep 4 gün süren Kurban bayramında yerli ve yabancı turistlerle doldu taştı. Sıcaklığın artmasına rağmen kentin çarşıları ve turistik mekanlarına akın eden turistler bayramı Gaziantep’te geçirdi. Hayvanat Bahçesi’ni bayramda ziyaret eden binlerce turist Zeugma Mozaik Müzesi’ndeki Çingene Kızı’nı da görmeye geldi. Yaklaşık 5 bin turist bayram tatili boyunca Zeugma Mozaik Müzesi’ne giriş yaptı.

 

Tarihi ve kültürel mekanlarının yanı sıra Gastronomisi ile ünlü Gaziantep’te kurban bayramı dolu dolu geçti. Yerli ve yabancı turistler bayramı fırsat bilerek Gaziantep’e akın etti. Sıcaklığın yüksel olmasına aldırış etmeyen civar illerdeki vatandaşlar Gaziantep’e gelerek hem yerel lezzetleri tattı hem de tarihi ve turistik mekanları gezdi. Bayram öncesinde umudunu bayrama bağlayan yerel esnafın ise turistlerle birlikte yüzü de güldü. Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne akın eden turistler sıcağa aldırmadan hayvanları ve yaşam alanlarını inceledi. Kentin simgelerinden olan Çingene Kızı Mozaiğinin de bulunduğu Zeugma Mozaik Müzesi’ni bayram tatilinde yaklaşık 5 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken müzede Çingene Kızı, Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor. Kurban Bayramı’nda müzeyi ziyaret edenler, müzeyi beğendiklerini ve sergilenen eserlerden etkilendiklerini kaydetti.

2 GÜNDE 30 BİN ZİYARETÇİ

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni bayram boyunca binlerce turist ziyaret etti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, "Bayramın ilk iki gününde ziyaretçi sayımız 30 bine ulaştı. Özellikle çevre illerden çok fazla ziyaretçi ağırlıyoruz. Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Kahramanmaraş gibi şehirlerden ziyaretçilerimiz Hayvanat Bahçesi’ne gelerek burada çocuklarıyla birlikte hayvanları inceliyor. Yakın illerin yanı sıra İstanbul ve Ankara'dan günü birlik gelen ziyaretçilerimiz de mevcut. Hayvanat Bahçemizde bulunan özellikle safari parkımız ziyaretçilerimizin çok hoşuna gidiyor. Geçtiğimiz günlerde açılan tropik kelebek bahçesi, jeoloji ve doğa müzesi ve fok gösterileri gelen ziyaretçilerimizin ilgisini çekiyor" dedi.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ

Bayram tatilini fırsat bilerek Gaziantep’e gelen yerli ve yabancı turistler yerel esnafın da yüzünü güldürdü. Kurban bayramı olmasına rağmen Gaziantep lezzetlerini yerinde tatmak isteyen turistler yöresel yemekleri tatmak için sıraya girdi. Gaziantep’e özgü kültürel değerlerden olan el emeği bakır işleme ürünlere rağbet eden turistler Bakırcılar Çarşısı’nda da yoğunluk yarattı. Bayram öncesinde ekonomik durumlarını dile getiren esnafla, en büyük umutlarının bayram olduğunu belirtmişti. 4 gün süren bayram tatilinde Gaziantepli esnafların yüzünü kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistler güldürdü. (NEVRE SARAÇ)

14.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin