6 AY İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

6 AY İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol neticesinde Türkiye’nin en büyük hayvan barınağı Burç Yazıbağ'da yapılacak. Yapılacak olan merkezin kapsamına dikkat çeken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, hayvan dostu Gaziantep vurgusu yaptı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından imzalanan protokol neticesinde Gaziantep’e Türkiye’nin en büyük hayvan barınağı inşa edilecek.  Burç Yazıbağ'da yapılacak yeni Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi tamamlandığında Türkiye'nin kapsamlı merkezi olacak. Hayvan Dostu Gaziantep için çalışmalarını sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yeni Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi için ilk adımı geçtiğimiz günlerde attı. 10 dönüm alan üzerine kurulacak Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’ne ilişkin gazetemize konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, bölgenin ihtiyacının karşılanacağını belirtti.

ŞEHRİMİZE, DOĞAYA HAYIRLI OLSUN

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yapılacak tesise ilişkin yaptığı açıklamada, “Çiçeğini, böceğini, kedisini, köpeğini, doğasını, ağacını insanıyla birlikte bir bütün olarak görüyoruz. Bu yüzden her şey bize emanet. Bize düşen de bunu muhafaza etmek, bütün canlıları korumak. STK’lar ve veterinerler odasıyla zaten besleme yelleri ile bütün hayvanlarımızı koruyor onlara destek veriyoruz. Böyle bir barınağa ciddi ihtiyaç var. Daha büyük düşünmek lazım. Bu ihtiyacı gidermek gerekiyordu. Bakanlıkla konuşur konuşmaz gerekli desteği aldık. Bakanımıza müteşekkiriz. Öte yandan küçük destekleri veriyoruz. Hayvanlar için ambulanslarımız var. Ama bazen çok büyük operasyonlar, fakülte ve özel sektörde uzmanlaşmış kişilerin desteği gerekiyor. Bunları da ayrıca çalışıyoruz. Bu tesis tamamlandığında hayvanlarımızın yaşam kalitesi, bugün yaşadıkları sorunları çözecek ciddi bir tesis başarılmış olacak. Bu bizim açımızdan çok önemli bir imza. Şehrimize, doğaya hayırlı olsun” demişti.

6 AY İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

Özsöyler, Hayvanat Bahçesi içerisinde köpek barınağı olduğunu hatırlatarak, “Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin liderliğinde, Türkiye’nin en modern kedi ve köpek rehabilitasyon merkezini hayata geçiriyoruz. Merkezi 6 ay içerisinde tamamlayacağız. Hayvanat Bahçesi’nde bulunan barınağımız da hizmete devam edecek. Şehirdeki hayvan popülasyonun artmasından dolayı böyle bir ihtiyaç oluşmuştu. Hayvanat Bahçesi’ne 10 km uzaklıkta 10 dönümlük alana kurulacak. Merkezde hayvanlar için sosyal donatı alanları, yeni ameliyathaneler, rehabilite alanları, kışlık ve yazlık barınak alanları bulunacak. Kışlık barınakları alttan ısıtmalı olacak” ifadelerine yer verdi.

BİN 200 KEDİ KÖPEK SAHİPLENDİRİLDİ

Başkan Özsöyler, 2020 yılında barınaktaki hizmetlere değinerek, “2020 yılında 6 bin kedi ve köpeği barınağımıza getirdik. 6 bin kedi ve köpekten bin 200 tanesini sahiplendirdik. Geriye kalan kedi ve köpekleri gerekli tedavi, bakım ve kısırlaştırılmaları yapıldıktan sonra aldığımız bölgeye bıraktık. Bakıma muhtaç olan kedi ve köpekleri barınağımızda misafir ediyoruz” ifadelerine yer verdi. (NEVRE DUMAN)

14.01.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin