2021’DE İLAÇ ÜRETİLECEK

2021’DE İLAÇ ÜRETİLECEK

Kanser hastalarında teşhis ve evre analizlerinin yapılacağı Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Tesisi, Gaziantep’te kuruluyor. Ülke genelindeki hastalara umut olan tesisin müjdesini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Gaziantep Valisi Davut Gül verdi. Vali Gül, “Gaziantep medikal sektörde de Türkiye’ye en iyi hizmeti verecek” ifadelerini kullandı.

Kanserli hastalarda hastalığın teşhisi, hangi evrede olduğu, metastazları gibi kritik değerlendirmelerin yapılacağı Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Tesisi, Gaziantep’te kuruluyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün bütçeden en büyük payı ayırdığı Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Tesisi Projesi, Gaziantep Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TEKNOPARK)'nde kurulacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gaziantep’te kanser hastalarına şifa olacak tesisin inşa edildiğini söyledi. Bakan Varank, “Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Tesisi’nde üreteceğimiz moleküllerle hem ithalatın önüne geçecek hem de yenilikçi bilimsel çalışmaları destekleyeceğiz” dedi.

BU TESİS ŞİFA OLACAK

Gaziantep Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde kurulacak olan yapılacağı Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Tesisi’nde, kanser hastalarında hastalığın teşhis edilmesi, hastalığın seyri ve hangi evrede olduğu, metastazları gibi kritik değerlendirmeler yapılacak, güvenilir sonuçlar elde edilecek radyoaktif malzemeler üretilecek. Bakan Varank açıklamasının devamında, “Türkiye’nin Orta Doğu’ya açılan kapısı Gaziantep’te kanser hastalarına şifa olacak bir tesis inşa ediyoruz. Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Tesisi’nde üreteceğimiz moleküllerle hem ithalatın önüne geçecek hem de yenilikçi bilimsel çalışmaları destekleyeceğiz” dedi.

İLAÇ 2021’DE ÜĞRETİLECEK

Gaziantep Üniversitesi ile İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından kanser hastalarının tedavi sürecinde kullanılacak ilaçların üretileceği tesiste de son noktaya gelindi. Tesise ilişkin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Güçlü sanayisi ve eşsiz kültürüyle meşhur Gaziantep, sağlık alanında da önemli bir hamleye hazırlanıyor. Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Tesisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün en büyük bütçeli projesi olacak. Tesiste kullanılacak TR 19 model proton hızlandırıcı montajının ardından 2021'de radyoaktif ilaç üretimine geçilecek. Tesiste Ar-Ge faaliyetleri de yürütülecek” denildi.

VALİ GÜL’DEN TEŞEKKÜR

 

Tesis ile birlikte, kanser tanı ve tedavisinde rutin olarak kullanılan radyoaktif ilaçlar için ilk etapta yurt dışına döviz akışının önüne geçilecek. Üretilen bu ilaçlar bir süre sonra komşu ülkelere ihraç edilecek ve tesis, artı kazanç sağlamış olacak. artık ürün Gaziantep'te üretildiğinde maliyetler düşecek. Müjdeli haberi yorumlayan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Bakanımız Mustafa Varank ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ederim. Gaziantep medikal sektörde de Türkiye’ye en iyi hizmeti verecek” ifadelerini kullandı.

REKABETE GAZİANTEP DE DAHİL ODLU

Gaziantep Üniversitesi ile imzalanan protokol neticesinde ilaç üretimi yapılacağını açıklayan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, "Gerçekleştirdiğimiz yatırımla birlikte Gaziantep'e yenilikçi, katma değeri yüksek, yüksek teknolojili, yerli ve milli üretim esasına dayanan, nitelikli istihdam yaratan bir tesis kurmuş olacağız. Burada üretilen ilaçlar iç piyasaya arz edilirken bir yandan da özellikle Orta Doğu ülkelerine ihraç edilebilecek. İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak Gaziantep sanayisinin küresel rekabet koşulları içinde ihtiyaç duyduğu teknolojik ve stratejik dönüşüm sürecinin başlangıcını yapmış olacağız. Bu yatırımla Türkiye'nin ilaç endüstrisindeki cari açığının azaltılmasını hedefliyoruz. Kanser ilaçlarının üretimine verdiğimiz bu destekle Gaziantep artık küresel ekosistem içinde nitelikli yüksek teknolojili ürünlerde rekabet edebildiğini dünyaya göstermiş olacak” dedi. (NEVRE DUMAN)

20.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin