20 YAŞ ALTI ÇALIŞANLAR  MUAF TUTULACAK

20 YAŞ ALTI ÇALIŞANLAR MUAF TUTULACAK

Türkiye’de vaka ve vefat sayısı gün geçtikçe artan korona virüs salgınına karşı İçişleri Bakanlığı tarafından yeni tedbirler alındı. 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağının getirilmesinin ardından 20 yaş altı gençlerin ve çocukların da sokağa çıkması yasaklandı. Yasağa ilişkin ise bazı istisnaların bulunduğunu belirten Gaziantep Valisi Davut Gül, “18-20 yaş arasında olup kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, özel sektörde düzenli çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ile mevsimlik tarım işçileri, sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak“ dedi.

Tüm dünyada yayılan korona virüs (COVID-19) salgınında vaka ve vefat sayıları gün geçtikçe artıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirlere bir yenisi daha eklenirken 65 yaş üstün vatandaşlara ek olarak 20 yaş altı genç ve çocuklarda sokağa çıkamayacak. Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede 18-20 yaş arasında olup, düzenli bir işte çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ile mevsimlik tarım işçileri, sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak. Gaziantep Valisi Davut Gül, yaptığı açıklamada, “18-20 yaş arasında olup kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, özel sektörde düzenli çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ile mevsimlik tarım işçileri, sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak. Sokağa çıkma yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri göstermek zorunda olacak” ifadelerine yer verdi.

BELGE GÖSTERİLECEK

18- 20 yaş arasındakiler için hangi durumlarda istisna getirileceği, 81 il valiliğine gönderilen genelgede şu şekilde sıralandı: Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar, Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler, Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak.  Sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmek zorunda olacak. (TÜLAY KARA)

5.04.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin